історія Чернігівщини

Народна «Перша шеренга», драми її героїв і… останній ривок

10.06.2024 16:24 - SVOBODA.FM

Задумали написати книгу з Василем Чепурним на початку 2021 року, коли програма підтримки книгодрукування в Чернігівській області була уже затверджена. Але ми все ж хотіли надрукувати її до 30-річчя незалежності України.

Прагнули книгу про тих земляків, які боролися за українські мову і державність задовго до її проголошення.

Ми обоє знали і спілкувалися з багатьма із тих патріотів, про яких розповідає книга. А про деяких земляків знали з того часу, як стали цікавитися історією боротьби за незалежність. Усі їх долі – глибоко драматичні. Але видно їх характери, волю і незламність.

ОБНАДІЙЛИВИЙ СТАРТ

Збирання матеріалів затяглося і я, на прохання Василя, оголосив збір тільки 15 жовтня 2023 року. За 2 дні вдалося зібрати 7, 5 тисяч.

Хоча, чесно кажучи, не дуже вірив, що можна зібрати на книгу у час, коли іде війна і збирають гроші на купівлю зброї для українського фронту.

Другий транш пішов, коли на початку грудня Чепурний привітав мене з днем народження і знов оголосив збирання. За кілька днів цифра коштів виросла удвічі.

…Коли книга уже була зверстана в середині травня 2024-го, ми подали її до друку, то побачили, що нам не вистачає іще й половини коштів.

ДРАМАТИЧНИЙ ФІНІШ

Я, навіть, засумнівався, що нам вдасться оплатити тираж. І знов оголосив збір та разом з Василем самі першими перерахували гроші на рахунок. Збирання мене уже трошки нервувало, кошти майже не надходили. Ми зустрілися аби порадитися: як бути далі? Скоригували цільову аудиторію, але потрібної суми для оплати так і не вдавалося зібрати.

Перелом настав після дзвоника 31 травня голови чернігівського Товариства «Просвіта» Олександра Шевченка. Він і раніше перераховував кошти на книгу, а потім зробив такий внесок, що закрив усю суму, якої не вистачало. Ми одразу закрили збір і подякували.

МАЙБУТНЄ КНИГИ

Нас уже попередньо запрошували на презентації до бібліотек і на радіо. Ми подаруємо книги з автографами упорядників всім, хто перерахував кошти на «Першу шеренгу». Адже це ті люди, завдяки яким і побачила світ ця книга. До того ж вони - патріоти України, і ми переконані , що вони її прочитають. І знатимуть про те, завдяки кому Чернігівщина, як і Україна, наближалися до своєї незалежності.

А придбати книгу можна буде за кілька днів у чернігівському «Будинку книги». Розглядаємо можливість виставити книгу в онлайн доступі на якійсь платформі . Адже є читачі, які цікавляться історією і краєзнавством. Тому «Перша шеренга» буде цікавою і для журналістів, істориків, викладачів і патріотів.

Владислав САВЕНОК