Публікації

“Православна” навала: річниця пограбування московитами Спаського монастиря у Новгороді-Сіверському

26 червня 1668 року московське військо спробувало захопити Новгород-Сіверський. Зазнавши невдачі, загарбники спалили сусідні села та пограбували Спасо-Преображенський монастир. Наприкінці січня 1668 року у містах Лівобережної України почалися виступи проти московських гарнізонів. 9 січня (19 за новим стилем), на Водохреща, у Гадячі зібралась старшинська рада, що постановила порвати з Москвою та витіснити з Гетьманщини всі московські війська.

Нищівні обстріли та козацька зухвалість: невідома оборона Глухова від московитів 354 роки тому

У березні-червні 1668 року Глухів витримав найтривалішу у своїй історії облогу. Московські гармати рівняли місто з землею, ворог мав десятикратну перевагу, але воля козаків до спротиву залишилась незламною.

Захопили 30 гармат і 10 тисяч рублів: як глухівські козаки розгромили московських драгунів

У лютому 1668 року Глухів разом з іншими містами Лівобережної України підтримав антимосковський виступ гетьмана Івана Брюховецького. Царська залога у місті була знищена. Козаки здобули великі трофеї, але ці події були лише прологом до запеклої тримісячної оборони міста.

Справа про добрива: у чому підозрюють міського голову Бахмача

Павлові Шимку інкримінують незаконне вилучення та продаж добрив, що "застрягли" на залізничній станції після початку російського вторгнення. Про цю, ймовірно, злочинну оборудку Svoboda.FM писала ще у середині квітня. Міському голові Бахмача на Чернігівщині загрожує від двох до п’яти років позбавлення волі. Таку санкцію передбачає частина 2 статті 367 Кримінального кодексу України – “Неналежне виконання службових обов’язків в умовах воєнного стану”.

“Друга Конотопщина”: 354 роки тому гетьман Петро Дорошенко бився з московитами під Хухрою

12 червня 1668 року відбувся запеклий бій між козацько-татарським військом на чолі з гетьманом Дорошенком та московським військом воєводи Ромодановського. Битва під Хухрою – один із епізодів маловідомої серед широкого загалу московсько-української війни 1668-1669 років.

“Чудеса хоробрості”: як Глухів “зламав” армію польського короля та хто намагався вкрасти подвиг

У січні 1664 року потужна армія, що планувала захопити Москву, обложила сотенне козацьке містечко. За два тижні боїв під мурами Глухова коронне військо Яна ІІ Казимира було повністю знекровлене та деморалізоване. На знак “вдячності” за цю перемогу московський цар віддав Польщі Правобережну Україну.

Біографія для шпигунського роману: як полковник УНР став магістром лицарського ордену

Полковник армії УНР, командир мусульманського батальйону, голова таємного ордену, підлеглий Йозефа Ґеббельса, можливий агент ОГПУ чи єзуїтів – все це грані життя одного забутого українського діяча ХХ століття.

Мусульмани у боях за незалежність України: сьогодні та сто років тому

Послідовники ісламу боронять Україну від російських загарбників – у лавах ЗСУ та добровольчих підрозділів. Так само у 1918 році мусульманський батальйон допомагав армії УНР звільняти українську землю від більшовиків. Приблизно дві – три тисячі мусульман сьогодні зі зброєю в руках захищають Україну від російської навали. Таку оцінку озвучив шейх Саїд Ісмагілов – муфтій Духовного управління мусульман України “Умма”.

Без Ніжина не було б Конотопа: забута битва першої російсько-української війни

27 травня 1659 року українські козаки відбили напад московського війська на Ніжин. Через цю невдачу дві московські армії не змогли з’єднатися, що зробило можливим перемогу українсько-татарського війська у Конотопській битві. Військовий конфлікт 1658-1659 років між Військом Запорозьким і Московським царством історики називають першою російсько-українською, або, якщо точніше, московсько-української війною.

Сила музеїв «Гетьманської столиці»

18 травня – Міжнародний день музеїв. Темою цього дня у 2022 році стала «Сила музеїв». У рамках цієї теми Міжнародна рада музеїв ІСОМ пропонує оцінити потенціал наших музеїв. У чому «сила» музеїв заповідника «Гетьманська столиця», одного із трьох історико-культурних заповідників Чернігівщини, що мають статус національного?