Суспільство

Сила музеїв «Гетьманської столиці»

19.05.2022 09:20 - Руслана ОГІЄВСЬКА, завідувачка відділу «Садиба Кочубеїв» НІКЗ «Гетьманська столиця»

18 травня – Міжнародний день музеїв. Темою цього дня у 2022 році стала «Сила музеїв». У рамках цієї теми Міжнародна рада музеїв ІСОМ пропонує оцінити потенціал наших музеїв. У чому «сила» музеїв заповідника «Гетьманська столиця», одного із трьох історико-культурних заповідників Чернігівщини, що мають статус національного?

Діяльність музеїв Національного історико-культурного заповідника «Гетьманська столиця» спрямована на реалізацію сучасних потреб суспільства у пізнанні та осмисленні історії, збереженні її історичної пам’яті. 

Сьогодення внесло свої корективи і виклики, з якими заклад успішно справляється. Наразі у своїй повсякденній роботі науковці заповідника активно впроваджують інноваційні технології та нові підходи – як у справі збереження культурної спадщини, так і в популяризації її для найширшої аудиторії.

Екскурсійна діяльність заповідника є одним із головних напрямків просвітницької роботи. Інновацією у цій сфері діяльності у останні роки роками стали театралізовані, імерсивні екскурсії та сімейні квести («Таємниці садиби Кочубеїв»; Музейний комплекс «Козацький двір»; «Подорож у часі. Знайомство з палацово-парковим ансамблем Кирила Розумовського»). Ми використовуємо і цільові дитячі екскурсії, на яких найменші відвідувачі можуть більш глибоко і різнобічно пізнати історію України доби козаччини.

Два роки тому закладом створено YouTube канал, який швидко набув популярності і став майданчиком онлайн-спілкування. Науковий колектив заповідника підготував для каналу відео-екскурсії нашими музеями. Музеї заповідника використовують і різні форми лекційної діяльності. Класичні  лекції з відомих причин значно поступилися місцем онлайн-лекціям, їх доповнюють безкоштовні відео-лекції та тематичні сюжети на YouTube каналі заповідника, у тому числі – з перекладом жестовою мовою. Минулоріч науковці заповідника розробили і впровадили 15 безкоштовних аудіо-турів трьома мовами (українською, російською, англійською) на всесвітній платформі Izi.Travel.

Ще більш важливого значення сьогодні набувають наукові дослідження і їх апробація – науково-практичні конференції. Дякуючи старим і новим науковим, дипломатичним, меценатським зв’язкам заповідник стає все більш відомим світовому загалу. Просуванню наукового доробку заповідника та Батуринських наукових читань сприяють друковані видання: збірники наукових праць «Батуринська старовина», путівники і брошури, в тому числі з перекладом англійською мовою. Особливою гордістю заповідника є газета «Слово «Гетьманської столиці», яку він випускає з 2006 року.

Ключова роль у збереженні і майбутньому розвитку держави належить молоді. Саме вона становить вагому частину цільової аудиторії заповідника. Для учнів і студентів середніх та вищих навчальних закладів України ми проводимо скайп-конференції, вебінари, круглі столи.

Вершиною онлайн-комунікації з аудиторією заповідника стало впровадження прямих трансляцій (livestreaming) екскурсій і лекцій. Наприклад, 11 травня 2022 р. для студентів і викладачів історичного факультету Житомирського державного університету імені Івана Франка було проведено онлайн-лекцію «Війна нині та 300 років тому», приурочену до 350-ї річниці обрання на гетьманство Івана Самойловича. Результатом стала домовленість про подальшу співпрацю. 

По максимуму використовує колектив заповідника можливості у втіленні різноманітних активностей із дитячою аудиторією через сторінки заповідника у соціальних мережах Facebook та Instagram. Вони дозволяють підписникам і друзям закладу бути в курсі новин, актуальних пам’ятних дат, надходжень фондової і бібліотечної колекцій закладу тощо. Реакції відвідувачів ретельно відслідковуються, що робить можливими швидкий зворотній зв’язок.

Колектив Національного історико-культурного заповідника «Гетьманська столиця». Фото 2021 р.

Давня співпраця заповідника «Гетьманська столиця» як науково-освітньої інституції і шкіл Батуринської громади реалізована у спільному проєкті – історичному гуртку «Батуринський курінь». Велику роль гурткові заняття відіграють у профорієнтації молоді, підсиленні кадрового потенціалу нашого закладу.

Традиційними стали щорічні дитячі творчі конкурси. З 2012 року ми проводимо Обласний музичний фестиваль-конкурс молодих виконавців імені Андрія Розумовського, а з 2017 року – мистецький конкурс Розум-fest. У період пандемії та воєнного стану, будучи обмеженими в можливості провести ці конкурси у вигляді традиційних зібрань, заповідник перевів їх в дистанційний формат. Ми зберігаємо свої традиції та пристосовуємо їх до нових умов. 

Крокуючи в ногу з часом заповідник розробив новий сучасний веб-сайт із зручним і лаконічним інтерфейсом. На ньому ми одними із перших серед наших колег впровадили послуги онлайн-каси та онлайн-крамнички. Платіжними терміналами обладнано всі каси заповідника. Всі музейні об’єкти мають джерела питної води. Все це – для зручності нашого відвідувача. 

Музеї Національного заповідника «Гетьманська столиця вже багато років беруть активну участь в розбудові суспільства через просвітництво, цифровізацію, розширюють межі своєї доступності для найширших верств. Колосальний досвід музейного будівництва і прагнення представити Україну на міжнародній арені спонукало нас, Національний заповідник «Гетьманська столиця» і найдосвідченіших його працівників, подати заяву про вступ до Міжнародної ради музеїв ІКОМ. 

Ми працюємо для України! Разом переможемо!